daily

daily
لوگوی جام جهانی فوتبال 2022 قطر

لوگوی جام جهانی فوتبال 2022 قطر

الناز احمدی
6 آذر 1399 | 12:29
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

مراسم رونمایی از لوگوی رسمی بیست و دومین دوره مسابقات جام جهانی 2022 در تاریخ سوم سپتامر دو هزار و نوزده در پایتخت قطر دوحه برگزار شد. در این مراسم هزاران تن از تماشاگران شاهد طرح هماهنگ این نماد بر روی تصاویر تعدادی از بناهای نمادین قطر از جمله برج دوحه، کاتارا بودند. آمفی تئاتر، دهکده فرهنگی، وزارت کشور، سوق وقیف و مشیرب و قلعه ال زبیره، میراث جهانی یونسکو بودند و با شمارش معکوس این نماد پدیدار شد.

سبک طراحی این نشان یا لوگو نمایانگر رویدادی بزرگ است که تمام دنیا را فارغ از هر اختلافات سیاسی و اجتماعی در یک نقطه به هم متصل کرده و درگیر آن می کند. در عین حال دارای عناصر برجسته ای از فرهنگ محلی و منطقه ای عرب و تمایلات مربوط به این ورزش زیبا و هیجانی است.

منحنی های خمیده این نشان نمایانگر تپه های بیابانی قطر است و حلقه بدون شکست در نگاه کلی نماد بی نهایت و شماره هشت را به تصویر می کشد و یادآور هشت استادیوم حیرت انگیز و زیبایی ساخت کشور میزبان “قطر” می باشد. فرم اصلی این نشان از شال پشمی سنتی اعراب الهام گرفته است، این شال در ماه های زمستان، قطر و سایر کشورهای جهان و در منطقه عرب و خلیج همیشه فارس به ویژه توسط اقشار مختلف مردم و به سبک های مختلف پوشیده می شود.

علایمی که به گلدوزی شباهت دارد غالباً در دنیای عرب تزئین کننده شال هایشان می باشد و با همین اشکال گلدوزی پارچه هایشان را تزئین می کنند که از فرهنگ های مختلف در سراسر آسیا الهام گرفته شده و با این نقوش دومین میزبانی این قاره را برای مسابقات جام جهانی فیفا، به همراه جمعیت متنوع قطر جشن می گیرند.پوشاک زمستانی با الهام از منطقه همچنین به تاریخ شروع مسابقات و این واقعیت که این اولین جام جهانی فیفا است که در ماه نوامبر و دسامبر آغاز خواهد شد، اشاره میکند.

نوع جدید لوگو تایپ زیرین نماد جام جهانی 2022 قطر، خطاطی سنتی عربی را با قلم و نوشتار جدید و معاصر (گوشیهای لمسی) مقایسه میکند که این حرکت الهام بخش از، منطقه و آسیا الهام گرفته است تا سنت با مدرنیته را برای بیننده مجسم کند.

کد خبر: 9909060252