events

events
جلسه‌ی هم‌اندیشی شورای سیاست‌گذاری همایش سایه های فیروزه ای برگزار شد

جلسه‌ی هم‌اندیشی شورای سیاست‌گذاری همایش سایه های فیروزه ای برگزار شد

زهرا کشاورز
8 آبان 1398 | 9:03
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 3 دقیقه

جلسه ی هم اندیشی اعضای شورای سیاست گذاری اولین همایش شیو های ارائه در هنرهای جدید (همایش سایه های فیروزه ای) در مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهری برگزار شد. در این جلسه که با حضور مجید جوادیان زاده مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، جعفر امین مقدم مدیر مرکز خلاقیت و فناوری های نوین شهری شهرداری یزد، حمیدرضا قمی نماينده مردم يزد در  شورای اسلامى شهر شهرستان یزد، علی اکبر شریفی رئیس دانشکده ی هنر و معماری یزد، بهرام احمدی دبیر علمی همایش و جمعی دیگر از اعضای شورای سیاست گذاری برگزار شد، ضمن بررسی فعالیت های صورت گرفته در خصوص برگزاری همایش، مقالات رسیده و داوری آن ها همچنین نحوه ی برگزاری پنل های تخصصی همایش بحث و تبادل نظر شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و دبیر همایش در این نشست با تاکید بر اینکه پیشنهاد برگزاری این همایش، رويداد ماندگارى را رقم خواهد زد،گفت: پس از برگزاری چند برنامه عملی در این زمینه در شهر یزد از جمله سمپوزیوم خشت خام، پرسپوک، جشن سپاس آب و …، ضرورت پرداختن به فضای نظریه پردازی و بحث های آکادمیک نیز حس می شد، تا با یک خرد فرهنگی و هنری به موضوع هنرهای جدید نگاه شود.

مجید جوادیان زاده ادامه داد: همایش سایه های فیروزه ای می تواند بستر مناسبی برای برند شدن یزد به عنوان پایتخت هنرهای جدید باشد. خوشبختانه در مسیر برگزاری این همایش همگرایی خوبی وجود داشته است. علاوه بر این در سال های اخیر دانشگاه های هنر نیز توجه بیشتری به هنرهای جدید داشته اند.

جوادیان زاده با اشاره به اینکه بافت تاریخی شهر یزد یک گالری بزرگ است گفت: اینکه یکسری تجربیات عملی در این فضا ها صورت بگیرد خوب است اما نگاه آکادمیک و دانشگاهی به این موضوع و اینکه گروهی از افراد بیندیشند و پژوهش انجام دهند، کار بزرگی است. امیدواریم خروجی مقالات رسیده به همایش نیز بتواند نمود بیرونی مناسبی داشته باشد.

نماينده مردم شهرستان يزد در شورای اسلامى شهرستان یزد نیز به استمرار برگزاری همایش در سال های آتی تاکید کرد و گفت: هنرهای جدید ظرفیت های اقتصادی پاک و خوبی برای شهر یزد دارد. برگزاری این همایش نیز فرصت مناسبی برای شناساندن بهتر توانمندی های شهر یزد و انتقال تجربیات به سایر شهرهای کشور است.

حمیدرضا قمی افزود: هنرهای جدید از نظر تاثیر اقتصادی کمتر مورد توجه قرار گرفته و مغفول مانده است. مسئولان فرهنگی استان باید هم پیمان شده تا از چنین ظرفیت هایی برای مباحث گردشگری شهر استفاده شود.

مدیر مرکز خلاقیت ها و فناوری های نوین شهری شهرداری یزد نیز در این جلسه گفت: از مهم ترین مباحث این همایش مسائل مربوط به چینش و المان های شهری است که تاثیر آن در حوزه ی شهری کاملا مشخص است.

جعفر امین مقدم ادامه داد: باعث خوشحالی است که این همایش یک کار علمی و دانشگاهی در این زمینه انجام می دهد. گاهی لازم است در کنار فعالیت های عملی، تلنگر علمی نیز به مسائل هنری بزنیم و به گونه ای با شاکله ی علمی به سمت اجرای عملی برویم. برگزاری همایش سایه های فیروزه ای با تاکید بر مبانی نظری هنرهای جدید می تواند منشا خیر باشد.

امین مقدم به تاسیس دفتر استانی کمیسیون ملی یونسکو در یزد اشاره کرد و گفت یونسکو نیز حامی معنوی همایش سایه های فیروزه ای خواهد بود.

باید از مطالعات نظری هنرهای جدید برای افزایش جذابیت شهر یزد استفاده کنیم

دبیر علمی همایش در این جلسه با تشریح چگونگی داوری مقالات رسیده به دبیرخانه توسط اعضای هیات علمی همایش گفت: همایش سایه های فیروزه ای در نوع خود منحصر به فرد هست و البته سختی های خود را دارد. شاید موضوعات هنری دیگر به شکل های مختلف در سایر همایش ها مورد بررسی قرار گرفته است، اما بحث هنرهای جدید موضوع نویی است که کمی کار پژوهشگران را برای نوشتن مقاله سخت کرده است.

دکتر بهرام احمدی افزود: با توجه به جدید بودن موضوع و سختی کار، تعداد مقالات رسیده به دبیرخانه همایش قابل توجه است. چکیده مقالات داوری شده و اصل مقالات پس از داوری نهایی در دو بخش ارائه ی شفاهی و پوستر پذیرش خواهند شد.

دبیر علمی همایش بار دیگر تاکید کرد که مقالات پذیرش شده این همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  نمایه خواهد شد در نتیجه همایش از همایش های مورد تایید وزارت علوم است.

رئیس دانشکده ی هنر و معماری دانشگاه یزد و عضو شورای سیاست گذاری همایش نیز به تشریح خاستگاه شکل گیری ایده همایش سایه های فیروزه ای پرداخت.

دکتر علی اکبر شریفی همچنین تاکید کرد: هدف اصلی برگزاری این همایش، محتواسازی است. باید از مطالعات نظری هنرهای جدید برای افزایش جذابیت شهر یزد استفاده کنیم. در واقع برگزاری این همایش باید محتوایی تولید کند که بتوان ضمن تاثیرگذاری هنرهای جدید در چیدمان شهری از افزایش این جذابیت های شهری در حوزه گردشگری استفاده کرد.

دکتر شریفی افزود: با وجود اینکه تولید محتوا برای این همایش بسیار سخت است اما مقالات خوبی در موضوعات نو به همایش رسیده که می تواند خروجی مفیدی داشته باشد.

نماینده هیات مدیره انجمن هنرهای تجسمی نیز در این جلسه گفت: یکی از بحث هایی که باید مورد توجه قرار گیرد مسئله ی پایتخت بودن یزد به عنوان هنرهای جدید است. زمانی که از پایتخت بودن حرف می زنیم باید دید چه رویدادهایی در این زمینه برگزار شده است.

حسین کهفی افزود: سمپوزیوم و پرسپوک و این قبیل برنامه ها اتفاقات خوبی در یزد بوده است اما برگزاری ورک شاپ های متعدد می تواند کمک بیشتری کند. در واقع برگزاری کارگاه های آموزشی نگارش مقاله و بحث نظری در هنرهای جدید را تقویت می کند. این ورک شاپ ها خوراک بصری خوبی را تامین می کند و همچنین اساتید می توانند اتفاقات خوبی که در هنرهای جدید در یزد و در جهان روی می دهد را به علاقه مندان و دانشجویان منتقل کنند.

در این جسله در خصوص روند برگزاری همایش، برگزاری پنل های تخصصی، ورک شاپ ها، اسکان پژوهشگران حاضر در همایش و … تصمیم گیری شد.

کد خبر: 9808080224