science

science
لباس‌های هوشمند، توسعه تکنولوژی و ارتباطات در لباس‌ها

لباس‌های هوشمند، توسعه تکنولوژی و ارتباطات در لباس‌ها

مهرداد فلاحتی
22 بهمن 1400 | 12:10
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

استفاده از پوشاک و منسوجات هوشمند در سال‌های اخیر بیش از پیش مورد توجه علاقه‌مندان مُد قرار گرفته‌است. با توجه به پیشرفت تکنولوژی استفاده از محصولات دیجیتال روز به روز افزایش می‌یابد، این محصولات دیجیتال شامل لباس‌های هوشمند نیز می‌شوند.

طبق CAGR (نرخ رشد مرکب سالانه) و پیشرفت‌هایی که در زمینه منسوجات رخ داده است؛ نشان می‌دهد در آینده‎‌ای نه چندان دور حدودا تا سال 2025 استفاده از منسوجات هوشمند رشد 31.29 درصدی خواهد داشت!

منسوجات الکترونیکی Electronic Textiles یا به اختصار E-Textiles ، منسوجات یا پارچه‌های هوشمندی هستند؛ که ابزارهای دیجیتال و الکترونیک مانند باتری‌ها، چراغ‌های کوچک، سنسورها و مدارها متناسب با نوع ابزار در پارچه بافته می‌شود یا درآن تعبیه شود.

کاربرد ویژه این منسوجات، آن‌ها را برای علاقه‌مندان به مُد و تکنولوژی خاص کرده‌است. منسوجات هوشمند می‌توانند به محرک‌های محیطی، حرارتی، مکانیکی، شیمیای، بیولوژیکی و مغناطیسی واکنش نشان دهند و یا از طریق wifi  و بلوتوث به دیگر وسایل هوشمند متصل شوند.

Vollebak یک برند پوشاک هوشمند است که توسط دو ورزشکار؛ استیو تیدبال Steve Tidball و برادر دوقلویش نیک Nick  در سال 2016 تاسیس شد. یکی از محصولات این برند یک کاپشن ضدآب، کشسان، تنفس پذیر، نرم و سبک است، که پارچه‌ی این لباس توسط نور خورشید یا نور لامپ شارژ می‌شود. این لباس دارای یک غشای نازک است، که این لایه از مواد فسفرسنت تشکیل شده است؛ این مواد نور را جذب می‌کنند و در تاریکی آن را آزاد می‌کنند.

کُت‌های هوشمندی که توسط گوگل و لیوایز طراحی شده‌اند؛ قابلیت برقراری اتصال با موبایل‌های هوشمند را دارد. پاسخ‌گویی به تماس‌ و پیامک، استفاده از نقشه گوگل، مکان‌یاب و حتی پخش موسیقی بدون استفاده از موبایل از کاربردهای این کُت است، که با لمس کردن آستین‌های این لباس امکان پذیر است.

این کُت هوشمند با استفاده از سنسورهایی که در آن تعبیه شده‌است؛ به شما امکان برقراری ارتباط با دنیای دیجیتال بدون نیاز به استفاده از تلفن همراه را می‌دهد. این لباس پس از ده بار شسته ‌شدن قابلیت‌های دیجیتالی‌اش را از دست می‌دهد.

لباس‌های E-motion توسط دانشجویان دانشگاه هنر برلین طراحی و ساخته شده‌است. این لباس توانایی منعکس کردن احساسات درونی انسان به دنیای بیرون را دارد. با استفاده از حافظه تصویری این لباس می‌تواند متناسب با احساسات درونی ما تغییر شکل دهد.

یکی دیگر از لباس‌های هوشمند کاپشنی است، که ترزا لوسر Theresa Lusser طراحی کرده است. این لباس مجهز به یک شتاب سنج است، که با شروع حرکت شخص LEDها را فعال می‌کند؛ در نتیجه در زمان حرکت این LEDها روشن می‌شوند و وقتی شخص می‌ایستد خاموش می‌شوند.

کد خبر: 11220327
منبع خبر: Co Mode