science

science
نایکی می‌خواهد در متاورس کفش مجازی بفروشد

نایکی می‌خواهد در متاورس کفش مجازی بفروشد

مهرداد فلاحتی
2 دی 1400 | 4:30
زمان مورد نیاز برای مطالعه: دقیقه

به گزارشCNBC، نایکی در ماه اکتبر (مهر ماه ۱۴۰۰) به‌عنوان بخشی از اقدامات آماده‌سازی خود، برای ورود به دنیای متاورس و فروش کفش‌های ورزشی و پوشاک مجازی درخواست ثبت نشان تجاری خود را ارائه کرده است. اما اکنون خبر رسیده که غول دنیای پوشاک و کفش‌های ورزشی، شرکتی به نام RTFKT را خریداری کرده که به آن‌ها کمک می‌کند تحول دیجیتالی خود را تسریع ببخشند. شرکت RTFKT در اوایل سال ۲۰۲۰ تأسیس شد و از آن زمان با طراحی آنچه کفش‌های ورزشی و کلکسیونی آماده برای ورود به دنیای متاورس می‌نامد، توانسته نامی برای خود دست و پا کند. این شرکت نوپا همچنین به تولید توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) هم شهرت یافته است.

بازار کالاهای مجازی در حال رونق است و انتظار می‌رود با حرکت به سوی متاورس، چشم‌انداز آینده در مورد اینترنتی که در آن مردم می‌توانند در دنیای مجازی با آواتارهای دیجیتال تعامل داشته باشند، به رشد خود ادامه دهد. با در نظر گرفتن این هدف، به نظر می‌رسد نایکی برنامه‌های بزرگی برای RTFKT و تیم آن دارد که به این شرکت پیوسته است.

«جان دوناهو»، رییس و مدیر عامل نایکی گفت: «ما در حال جذب یک تیم بسیار با استعداد از سازندگان با یک نام تجاری معتبر و مرتبط هستیم. برنامه‌ی ما سرمایه‌گذاری در شرکت نوپا RTFKT، خدمت و رشد نوآورانه‌ی جامعه دیجیتالی و گسترش ردپای دیجیتالی نایکی است».

شرکت RTFKT هم با انتشار پستی در توییتر گفت: «این همکاری فرصت بسیار عالی برای ماست تا برند RTFKT را بسازیم و بسیار هیجان‌زده‌ایم تا از قدرت و تخصص نایکی برای ساخت جامعه‌ی دیجیتالی که طرفداران زیادی پیدا کرده به نحو احسن استفاده کنیم. این همکاری قطعا به تکامل برند، نوآوری‌ها، محصولات و استعدادهای نایکی کمک شایانی خواهد کرد».

اوایل امسال، شرکت RTFKT با هنرمند ۱۸ ساله‌ای با نام Fewocious همکاری کرد تا سه کفش ورزشی NFT را به قیمت‌های ۳۰۰۰، ۵۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ دلار به فروش برساند. در آماری جالب تنها در عرض هفت دقیقه، بیش از ۶۰۰ نفر کفش مجازی خود را با مبلغ در مجموع ۳٫۱ میلیون دلار خریداری کردند.

به‌تازگی این شرکت استارتاپی پروژه‌ای شبیه به آواتار خود به نام CloneX را معرفی کرده که تلاش مشترکی با هنرمند ژاپنی تاکاشی موراکامی است و از زمان عرضه در مدت سه هفته حدود ۶۵ میلیون دلار تراکنش داشته است. شرکت RTFKT پروژه‌ی CloneX را جاه‌طلبانه‌ترین پروژه تا به حال خود می‌نامد، زیرا این پروژه شروع یک اکوسیستم برای آواتارهای متاورس خواهد بود.

برای آن‌هایی که نمی‌دانند بد نیست بگوییم که متاورس خود را به‌عنوان یک بلاکچین عمومی و منبع‌ باز معرفی می‌کند که هدف آن ارائه‌ی زیرساخت اصلی برای اهداف اجتماعی و شرکتی و خصوصی است. هدف متاورس ایجاد جهانی است که در آن بتوانید دارایی‌ و هویت دیجیتال (آواتار) داشته باشید. به جای تماشای محتوای دیجیتال، کاربران در متاورس قادر خواهند بود خود را در فضایی غوطه‌ور کنند که در آن دنیای دیجیتال و فیزیکی همگرا می‌شوند.

برای مقایسه باید بگوییم که می‌توان متاورس را یک شهربازی مجازی تصور کنید که درونش هیچ محدودیتی در اندازه و خلاقیت وجود ندارد و شرکت‌کنندگانش، همراه هزاران کاربر دیگر، می‌توانند به صورت یکپارچه از یک مکان به مکان دیگر حرکت کنند. بدین ترتیب به نظر می‌رسد که دنیای آینده‌ی ما به شدت تحت تاثیر متاورس قرار می‌گیرد. بنابراین باید صبر کرد و دید در آینده چه اخباری در این باره منتشر خواهد شد.