daily

daily
همه چیز درباره طراحی داخلی

همه چیز درباره طراحی داخلی

الناز احمدی
29 مهر 1399 | 10:24
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

دکوراسیون داخلی امروزه اهمیت بسیار زیادی برای اکثر مردم پیدا کرده است. چرا که همراه با طراحی و معماری داخلی شیک و زیبا می تواند نتیجه ای مطلوب از لحاظ زیبایی و کاربردی را در طراحی ساختمان در بر داشته باشد. خوب است در پایین با تعاریف اصلی و مهم در حوزه طراحی معماری و دکوراسیون داخلی آشنا شوید:

دکوراسیون :دکوراسیون داخلی تعریفی است که برای سلسله عملیات طراحی و اجرا در هماهنگ سازی ویژگی های بصری، عملکردی، کاربردی یک اتاق، فضا و یا ساختمان به کار برده می شود. کلمه دکوراسیون از یک واژه فرانسوی dekorāsiyon برگرفته شده است. این کلمه در لغت نامه دهخدا به معنای آراستن و تزئین صحنه می باشد که در زبان فرانسوی برای صحنه تئاتر و سینما به کار برده می شد. اما امروزه در زبان فارسی دکوراسیون داخلی به توجه به ترکیب رنگ ها، کاربرد وسایل و عناصر دکوراتیو و همچنین چیدمان مبلمان در فضاهای داخلی به نوعی که فضایی مطلوب را از لحاظ زیبایی ظاهری و عملکردی برای کاربر فراهم کند می پردازد.

عوامل متعددی در طراحی دکوراسیون داخلی موثر هستند. شناخت بافت ، رنگ ، فرم ، عمق ، بعد ها مانند کف ، سفف ، دیواری ، عناصر کاربردی و وسایل تزئینی و مبلمان در دکوراسیون داخلی از الزامات این رشته برای رسیدن به طراح دکوراسیون مناسب و خوشایند است. دکوراسیون داخلی یک میان رشته بین رشته طراحی و معماری است. در دکوراسیون داخلی همانقدر که توجه به ویژگی های کاربردی و ساختاری فضا باید توجه شود، ویژگی های هنرمندانه و زیبایی شناسانه فضای داخلی حائز اهمیت است. یک طراح دکوراسیون داخلی باید تناسب و هماهنگی را با طراحی داخلی فضا حفظ کند و از این جهت باید از قوه تجسم و خلاقیت بالایی در ردیف هنرهای تجسمی برخوردار باشد. دکوراسیون داخلی فضا باید با هدف بهینه کردن و ارتقا کیفیت زندگی و رضایت بخشی کاربر در فضا پیش برود. یک طراح دکوراسیون داخلی باید از علم رفتار مردم درکی متقابل داشته باشد تا بتواند فضایی پویا ، خلاق و کاربردی که یک طراح داخلی طراحی کرده است را تکمیل کند. ساماندهی فضا با در نظر گرفتن عملکرد آن ، طراحی و جانماییی فضا با توجه به طراحی پلان ساختمان و مسایل ایمنی ، رعایت مسائل آکوستیک و انتقال صدا ، انتخاب و چیدمان مبلمان ، وسایل دکوری ، ترکیب رنگ ها و تعادل رنگی یکی از وظایف متعدد یک طراح داخلی است. طراحی داخلی در واقع بین معماری داخلی و دکوراتوری است.

کابینت :طراحی آشپزخانه یکی از فضاهای پر اهمیت در طراحی داخله خانه به شمار می رود. آشپزخانه قلب خانه است. اتاقی که خانم خانه ساعت های زیادی را در آنجا سپری می کند. بنابراین آشپزخانه هایی که به زیبایی طراحی شده اند در حالی که از لحاظ کارکرد متناسب و کاربردی است می توانند فضایی رضایت بخش را برای تمامی اعضای خانواده فراهم کنند. در طراحی آشپزخانه ، کابینت آشپزخانه بزرگترین نقش را از لحاظ بصری و کاربردی دارند. چرا که کابینت های آشپزخانه دو وظیفه را به عهده دارند. به عنوان فضاهای نگهداری وسایل و ظروف آشپزخانه ، و دوم اینکه از جهت نما و جلوه ای که بر روی سطوح دیوارهای آشپزخانه دارند بسیار مورد توجه قرار می گیرند و می توانند به عنوان یک سطح نمایشی مانند ویترین عمل کنند.

اتاق کودک :تمام تلاش خانواده ها در طول زندگی برای آسودگی و آرامش خاطر کودک دلبندشان است. طراحی اتاق کودک ، فضایی که کودک برای سال های سال در آنجا رشد و پرورش می یابد تاثیر زیادی در تقویت رشد ذهنی و سلامت روان کودک دارد. شناخت رنگ ها و نیازهای کودک راهنمای خوبی برای طراحی اتاق کودک می باشد. مهمترین اصل در طراحی اتاق کودک توجه به سن رشد او است. در سال های اولیه رنگ های ملایم و آرامش بخش برای داشتن خوابی آرام و رضایت بخش در اتاق کودک مناسب است و هر هنگامی که زمان به راه رفتن و تلاش او برای شناخت دنیای جدیدد می رسد، بهتر است فضای اتاق کودک از رنگ های شاد و هیجان انگیز برای تقویت خلاقیت و بالابردن هوش او طراحی شود.

کاغذ دیواری :امروزه با انواع رنگ ها و طرح های کاغذ دیواری ، خیلی از افراد دیگر از نقاشی ساده و معمولی دیوار دلزده و خسته شده اند. کاغذ دیواری ها با پوشش سطح وسیعی از فضای اتاق نقش پر رنگی در طراحی داخلی خانه و فضاهای کاری دارند. نصب کاغذدیواری یکی از سریع ترین راه ها برای آراستن و زیبا کردن اتاق ها می باشد. کاغذ دیواری ها نسبت به رنگ کردن دیوار مزایای زیادی دارند. یکی از ویژگی های خوب کاغذ دیواری طرح های متنوع و زیبای آن است که می تواند سلیقه هر فردی را با توجه به سبک دکوراسیون اتاق دلخواه خود جلب کند. ویژگی دیگر کاغذ دیواری سرعت اجرا و نصب آن است به طوری که میتواند در یک روز خانه را نصب کرد و اینکه دیگر خبری از بوی آزار دهنده اتاق رنگ شده در خانه نیست. همین مزایا در کنار زیبایی بی حد کاغذدیوار یهای شیک آن را نسبت به رنگ آمیزی ساده دیوار ممتاز کرده است و در سال های اخیر یکی از پر طرفدارترین روش های طراحی داخلی اتاق کاغذدیواری کردن آن است.

کاغذ دیواری ها قابلیت شستشو دارند و می توانند به راحتی حتی با مواد شوینده تمیز شوند، این ویژگی مثبت کاغذدیواری به شما این اجازه را می دهد که در فضاهای مرطوب مانند سرویس بهداشتی ها ، فضاهایی که در معرض تماس مستقیم آب هستند نیز کاغذدیواری استفاده نمایید.. از مزایای دیگر کاغذدیواری می توان به ضد حریق بودن برخی از انواع آن اشاره نمود. این ویژگی از این جهت قابل توجه است که می تواند کاغذ دیواری را برای فضاهایی مانند آشپزخانه نیز استفاده نمود. خبر خوب دیگر در مورد کاغذ دیواری این است که برخی از کاغذدیواری ها آکوستیک هستنند و می توانند باعث کاهش انتقال صدا درساختمان شوند.

برای خانه ها و آپارتمان های کوچک که از دیوار های جداکننده نازکی برخوردارند ، کاغذدیواری کردن دیوارها می تواند تا حدی انتقال صدا را کاهش دهد. کاغذدیواری ها در انواع مختلفی تولید می شوند و نوع پشت چسب دار نیز می تواند برای نصب به سطوح فلزی ، کابینت ها ، کمد های چوبی و .. استفاده شود. این نوع از کاغذدیواری با رویه کاملا پی وی سی تولید شده اند و 100درصد قابل شستشو هستند و عمر بالایی دارند و راه به صرفه و سریعی برای تغییر و نوسازی کابینت های قدیمی آشپزخانه و یا وسایل چوبی کهنه مانند جاکفشی و دراور ها می باشد.

نمای ساختمان :طراحی نمای ساختمان ، به عنوان اولین جلوه بصری ساختمان که با محیط بیرونی و مخاطب در ارتباط است از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه نمای ساختمان همانقدر نیازمند توجه است که معماری و معماری داخلی ساختمان برای کاربران مهم است. از این رو ، که اولین وجه ساختمان که هنگام خرید و فروش آپارتمان مورد توجه افراد قرار میگیرد ، مهندسین و مشاوران طراحی نمای ساختمان ، عوامل تاثیرگذار و اصول طراحی در نماسازی را به طور جدی برای کارفرمایان در نظر می گیرند و سعی بر ارائه طرحی زیبا از نظر بصری و رعایت تناسب با ساختمان های مجاور را پیش رو دارند. در فضاهای شهر ساختمان ها اجزای بافت شهر هستند. هر چقدر که بخواهیم شهر پویا و زنده باشد ، باید به زیبایی جلوه بصری و ظاهر ساختمان ها به عنوان جزئی از شهر که ما روزانه با چهره و سیمای آن روبرو هستیم بیشتر تلاش کنیم. نمای ساختمان یه عنوان بخشی از ویژگی های بصری فضای عمومی شهر به حساب می آید.

ساختمان نمی تواند صرفا یک عنصر خشک و منزوی در گوشه از شهر باشد که طراحی نمای آن صرفا صاحب آپارتمان و طراح آن را جلب کند. ساختمان به عنوان عضوی از شهر باید بتواند از لحاظ بصری ویژگی های زیبایی ، همخوانی وهماهنگی را با کلیت شهر حفظ کند. این اعتبار و جایگاه را با طراحی خوب نمای ساختمان بدست می آورد.

از اصول تاثیرگذار در طراحی نما ، انتخاب متریال است. متریال های مختلفی برای نما به کار برده می شود که علاوه بر زیبایی باید به نکته مهم تر از آن ماندگار و نگهداری توجه کردو در واقع در مورد نما به دلیل اینکه در معرض باد و باران و نورآفتاب مداوم قرار دارد، باید به همان اندازه به کیفیت متریال توجه نشان داد. در مورد اصول زیبایی شناسی طراحی نما باید به این نکته توجه کرد که باید نمای ساختمان از نظر بصری خوانا باشد. از آشفتگی و بی نظمی در خطوط طراحی نما بپرهیزید. به تنوع در بافت متریال در طراحی نما توجه داشته باشید اما افراطی عمل نکنید. حتما به بافت منظقه و فرهنگ محله در طراحی نما توجه داشته باشید. نورپردازی نمای ساختمان یکی از عوامل تاثیرگذار در زیبایی نما می باشد که می تواند ویژگی های شاخص ساختمان را در هنگام شب به نمایش بگذارد. طراحان حرفه ای نما گروه معماری پویانو می توانند راهنما و مشاوران شما در زمینه طراحی نمای آپارتمان های مسکونی ، ساختمان های تجاری ، اداره و غیره باشند.

معماری و دکوراسیون داخلی پویانو به عنوان یکی از شرکت های معتبر در زمینه دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی با متخصصین و کارشناسان مجرب و حرفه ای فعالیت دارد. در این مطلب با انواع زمینه های فعالیت شرکت پویانو در حوزه معماری داخلی و دکوراسیون آشنا گشتید. پویانو همچنین به معرفی شرکت ها و اهالی فن و عرضه محصولات و متریال ساختمانی مانند انواع دیوار پوش ها ، کفپوش ها و … در این زمینه نیز فعالیت دارد.

کد خبر: 9907290215