science

science
وظیفه حساس ساختن ربات‌ها انسانی – اما نه خیلی انسانی

وظیفه حساس ساختن ربات‌ها انسانی – اما نه خیلی انسانی

مهرداد فلاحتی
12 بهمن 1400 | 11:29
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 4 دقیقه

سال 2017 ،سال دستیار ربات است. برخی شبیه نوادگان آسیمو هوندا هستند — ربات های سفید براق با سر، چشم ها، بازوها و پاها، سیاهگوش Ubtech دارای آرنج، زانو و دست است که می تواند از آنها برای آموزش ژست های یوگا استفاده نمود، در حالی که ربات سوفیا شرکت Hanson Robotics به سطوح باورپذیری *Ex Machina-* نزدیک می شود. ربات هایی، مانند الکسای آمازون و گوگل هوم، هیچ فرمی ندارند. آنها به بلندگوهای ساده و لوازم رومیزی تبدیل می شوند. به نظر می‌رسد اکثر کمک‌کنندگان روبات‌ها یکی از این دو شکل را دارند: انسان‌نما یا یکپارچه.

با این حال، یک راه جدیدی در حال ظهور است —یکی که فقط اشاره ای به انسان گرایی دارد. ربات های ال‌جی دارای بدنه‌ای است که به آرامی در قسمت کمر بسته شده و صفحه‌ای با دو چشم چشمک زن دارد. ElliQ، یک دستیار رومیزی برای افراد مسن که هفته گذشته در موزه طراحی لندن معرفی شد، دارای یک «بدن» ساعت شنی شکل و یک «سر» است که می چرخد. کوری، یک کمک پنگوئن‌مانند از شرکت مای‌فیلد رباتیک، به اطراف می‌چرخد و به شما نگاه می‌کند اما صحبت نمی‌کند. همه اینها عمدی است طراحان و متخصصان رباتیک می گویند پیشنهاد، به جای یک اعلامیه، انسان گرایی می تواند به مردم کمک کند تا ارتباطات نزدیک تری با دستیاران ربات خود برقرار کنند.

اما زیاده روی نکنید—هر چه ربات شما شبیه C-3PO باشد، خطر ناامیدی بیشتر است. شیام ساندار، مدیر مؤسس آزمایشگاه تحقیقاتی جلوه های رسانه ای در ایالت پن، می گوید: «روبات هالیوود دارای چمدان های زیادی است. ساندار و تیمش استقبال مردم از ربات‌های اجتماعی را مطالعه کردند و دریافتند که روبات‌هایی که بیش از حد انسانی به نظر می‌رسند — نه به شکلی ترسناک و غیرعادی در دره، بلکه در توانایی‌هایشان — ناگزیر انتظارات غیرواقعی را تشویق می‌کنند.» برای مثال، اکثر آنها نمی توانند دری را باز کنند، یا به شما کمک کنند بسته بندی مواد غذایی را باز کنید، اما بازوها و حس آگاهی نشان می دهد که می توانند. ساندار می‌گوید: «نکته حیاتی برای دستیار ربات دسترسی به اطلاعات است، پیشخدمتی که اطلاعات را دریافت می‌کند یا تماس تلفنی برقرار می‌کند. برای آن چیزها، مورفولوژی انسان نه تنها بی ربط است، بلکه حواس‌پرت‌کننده است.»

فرم فاکتور بدون ویژگی و استوانه ای Amazon Echo در واقع یک مزیت است. این دستگاه بسیار ساده است اما از دید منحل می شود و به الکسا—هوش مصنوعی عملیات— اجازه می دهد کار کند. در واقع، الکسا حتی برای انجام کار خود نیازی به اکو ندارد. دستیار صوتی به زودی در انواع دستگاه‌های شخص ثالث، از بلندگوها گرفته تا یخچال‌ها، استفاده می‌شود. Echo و هر محصول دیگری که الکسا متحرک می کند، صرفا یک ظرف است.

اما برخی از ویژگی های انسانی می تواند چیز خوبی باشد. کیت دارلینگ که بر روی تعاملات انسان و ربات در آزمایشگاه رسانه MIT مطالعه می‌کند، می‌گوید: «اگر تعادل را درست به دست آورید، مردم تعامل با ربات را دوست خواهند داشت و از آن به عنوان یک وسیله استفاده نمی‌کنند و به عنوان یک موجود اجتماعی استفاده می‌کنند».

به عنوان مثال، ElliQ با ضربه زدن و چرخاندن «سر» احساسات خود را نشان می دهد. استارت‌آپ اسرائیلی Intuition Robotics او را برای کاربران مسن‌تر ایجاد کرد تا به آنها کمک کند به خانواده‌هایشان متصل شوند و در فعالیت‌های اطراف خانه شرکت کنند. این دامنه حرکت، همراه با صدای زنانه که مدیر عامل شرکت Dor Skuler می گوید با ترجیحات کاربر سازگار است، شخصیت او را تشکیل می دهد. تیم او تلاش کرد تا از دادن ویژگی های انسان نما ElliQ اجتناب کند، اما نتیجه به دور از بیان بود. دان نورمن، استاد کاربردپذیری، که به Skuler در مورد طراحی ElliQ مشاوره داد، می‌گوید: «به نظر می‌رسد که چهره‌ای دارد، هرچند که ندارد. «این باعث می شود احساس نزدیک شدن داشته باشد.»

بسیاری از این ویژگی ها منجر به اضافه بار انسانی می شود. طراحان کوری سعی کردند با برنامه‌ریزی او به‌جای کلمات، از این امر جلوگیری کنند. جاش مورنشتاین و نیک کرونان، بنیانگذاران Branch Creative، می گویند که او چشم دارد، اما دهان ندارد. Mayfield Robotics به آنها گفت که هدف اصلی آنها این است که کوری را شایان ستایش کنند. بنابراین مورنشتاین و کرونان با یک انیماتور پیکسار کار کردند تا شکل و زاویه چشم‌های کوری را اصلاح کنند. کرونان می‌گوید: «فقط با جابه‌جایی اشیا به اندازه چند میلی‌متر، از ظاهری شبیه به یک ربات گنگ به یک ربات کنجکاو به یک ربات پست تبدیل شد. «این یک بحث شد که چگونه چیزی بسازیم که همیشه خوش بینانه به نظر می رسد و برای گوش دادن به شما آماده است؟» همین امر در مورد «شانه‌های» کشیده کوری نیز صدق می‌کند، که زاویه رو به جلو نشان دهنده توجه است.

به عبارت دیگر: مقدار کمی راه طولانی را طی می کند. دارلینگ می‌گوید: «به نظر می‌رسد که ما از نظر بیولوژیکی برای انسان‌سازی هر چیزی آماده‌ایم. او می‌گوید حتی نامگذاری یک جسم بی‌جان باعث می‌شود انسان به آن احساس وابستگی کند. مهار کردن آن بسیار آسان است. سؤال این است که چقدر خوب از آن استفاده می کنید؟»

سوال دیگر: طراحان برای چه کسانی از آن استفاده می کنند؟ مقدار مناسب انسان‌سازی می‌تواند انواع بیشتر یا متفاوت تعامل کاربران را تشویق کند. این فعل و انفعالات هوش ربات را تقویت می کند که به نفع سازندگان است، اما شاید نه همه کاربران. عزیزم به سربازی اشاره می کند. هنگامی که سربازان علاقه ای شبیه به حیوانات خانگی به یک ربات پیدا می کنند، یا ربات را به عنوان امتداد خود می بینند، می تواند بر تصمیم گیری های چند ثانیه ای در این زمینه تأثیر بگذارد. این می تواند ناکارآمد، یا حتی خطرناک باشد. در عین حال، آن احساسات همدردی می تواند کیفیت زندگی فردی با حافظه ضعیف را بهبود بخشد.

در ماه‌ها و سال‌های آینده، روبات‌های اجتماعی رایج‌تر خواهند شد. اما اینکه چگونه به نظر می رسند، و چگونه رفتار خواهند کرد، هنوز متبلور نشده است. فکر می کنیم ربات چیست؟ نورمن می گوید: «بعضی از مردم فکر می کنند که باید شبیه یک حیوان یا یک شخص باشد و باید در اطراف حرکت کند. یا فقط باید هوشمند باشد، محیط را حس کند و موتورها و کنترل‌کننده‌ها داشته باشد.» پاسخ ممکن است جایی در این بین باشد

کد خبر: 11120317
منبع خبر: https://www.wired.com