science

science
وقتی فناوری در پوشاک، المپیک 2020 را جذاب تر کرده است

وقتی فناوری در پوشاک، المپیک 2020 را جذاب تر کرده است

مهرداد فلاحتی
11 آذر 1400 | 1:42
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 2 دقیقه

المپیک یک رویدادی ورزشی است که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود. آخرین دوره برگزاری این بازی‌ها در سال 2020 بود. خوب است بدانید در کنار برگزاری مسابقات قهرمانی، فرصتی برای مردم شرکت‌کننده ایجاد خواهد شد تا علاوه بر ملاقات با ستارگان ورزشی، از برنامه‌های سرگرم کننده نیز لذت ببرند و در کنار این‌ها با فرهنگ‌های متفاوت نیز آشنا شوند. در کنار همه جوانب برگزاری بازی‌های المپیک، شاید آشنایی با فناوری‌های بکار گرفته شده در جریان این مسابقات نیز برای اهالی دنیای فناوری جالب و جذاب باشد.

می‌دانید که سال گذشته دولت ژاپن به‌منظور حفظ سلامت ورزشکاران و تماشاگران بازی‌های المپیک و پارالمپیک، در تصمیمی بی‌سابقه برگزاری این دوره از مسابقات المپیک را به‌تعویق انداخت؛ تصمیمی که با استقبال فدراسیون‌های بین‌المللی و ورزشکاران روبه‌رو شد و وقت اضافه‌ای بود برای مخترعان و مبتکران تا بتوانند جدیدترین فناوری‌های روز دنیا را هر چه بیشتر و با‌کیفیت‌تر در زمان برگزاری این مسابقات به‌کار بگیرند.

از آنجایی که ژاپنی‌ها همیشه دستاوردهای جدیدی در عرصه تکنولوژی داشته‌اند، در المپیک 2020 نیز دولت ژاپن سرمایه‌گذاری بزرگی در این راستا داشته است تا باز هم فانتزی‌ها را به واقعیت تبدیل کند. البته که همه تکنولوژی های المپیک 2020 توکیو تا زمان برگزاری بازی‌ها فاش نخواهد شد؛ اما با همه این‌ها شکی نیست که در المپیک 2020 شاهد فناوری‌های حیرت‌آوری بودیم. در اینجا هم می‌‎توانید از یکی از این تکنولوژی‌ها که در پوشاک و لباس استفاده شد، آشنا شوید.

لباس افزایش قدرت

فناوری لباس کمک به افزایش قدرت، تکنولوژی است که از سوی شرکت چند ملیتی پاناسونیک توسعه داده می‌شود. درباره فناوری یاد شده باید اشاره کنیم که افراد با پوشیدن لباس‌های افزایش قدرت، قادر به حمل وسایل سنگین خواهند بود. به گفته شرکت پاناسونیک، این لباس‌ها به اندازه 20 دست برای المپیک 2020 آماده شد و مهمانان و دست اندرکاران مسابقات با پوشیدن آن می‌توانند راحت‌تر چمدان‌ها و اجسام سنگین را حمل کنند.

لباس‌ های خنک‌تر

با توجه به برگزاری بازی‌های المپیک در گرمای تابستان توکیو، شرکت رالف لورن فناوری جدیدی را در طراحی لباس ورزشکاران معرفی کرده است.

این محصول جدید، گرمای پوست ورزشکار را حس می‌کند سپس با سامانه‌ای پیچیده مشابه فناوری به‌کار رفته در سیستم خنک‌کننده پیشرفته‌ترین سیستم‌های رایانه‌ای جهان، گرما را در تمام بدن بازیکن پخش می‌کند.

بنابر ادعای این شرکت، ورزشکاران حتی در شدیدترین گرما هم به کمک این فناوری بلافاصله و برای مدت زیادی احساس خنکی خواهند کرد و این پوشیدنی، تجربه جدیدی از ورزش را در گرمای تابستان برایشان رقم می‌زند.

در مراسم افتتاحیه المپیک و پارالمپیک توکیو نیز پرچمداران گروه ایالات متحده این فناوری پوشیدنی مدرن را بر تن کرده بودند. به‌کارگیری فناوری‌های روز در دنیای ورزش این سوال را پررنگ‌تر می‌کند که تا چه ‌اندازه استفاده از فناوری‌ها در مسابقات ورزشی قابل‌قبول است تا رقابت عادلانه باشد.

از طرفی به‌دلیل نابرابری در دسترسی کشورهای در حال توسعه به دانش روز، فناوری‌ها و تجهیزاتی که عملکرد ورزشکار را ارتقا می‌دهد، با عنوان دوپینگ فناورانه (Technological doping) معروف هستند.

کد خبر: 9110259
منبع خبر: https://abilitymagazine.com/